Bud Cyklister ved Stoppenlen - fotokort - Ubrugt, KBH. 3,75 kr. 80 miniark og 110 postkort samt diverse Vurdering : 1.500 DKK Ikke solgt 2304/5495 Realisation. 143+149+143 sider. 0 0 - Blingbjerg Ubrugt. De fleste dser er til LK rammer. Du kan indstille dine cookie prferencer, ved at bruge knapperne forneden. Skynd dig at byde senest 15. marts 2023. Venligst ingen personlig afhentning. Slges KUN samlet - Kun afhentning, sender desvrre ikke. Venligst bedm kortenes stand ud fra billederne. kr. Hardback. Venligst ingen personlig afhentning. Danmarksfrste julekort kom fraTysklandog blev sendt i1870erne. . - Tisvildeleje Alle kort og ske slges samlet for 25,00 kr. Det er nu blevet en fasttradition, at de flger de sendte julehilsner og slges for at sttte et velgrende forml. 6,00 kr. + evt. Samt et gammelt postkort med Beatles. mangler. Samling gamle tyske postkort og breve med tyske frimrker, feltpost Tyskland, lidt lyknskningskort. 15,00 0 Bud Byd nu Auktion (1153 -2 ) JULEKORT VAGTER P AMALIENBORG U Skynd dig at byde senest 15. marts 2023. G til menuen verst p siden. 20,00 der opkrves ikke salr. Vi har med begejstring lst hendes flotte bger "Vi har det s dejligt" og "Hilsen fra Amerika" som med udgangspunkt i postkortet tager os en tur rundt i det danske sommerland i 1920erne og historien om de danske udvandrere. 1950erne, Fint gammelt / ldre postkort . Har du problemer eller sprgsml, s skriv tilstamps@stamps.dk. S kan du logge ind her. MobilePay, Postkort, ldre Julekort, Et ldre julekort. Postkortklubbens Eventauktion, november 2022 (lukket), Frerne og Grnland (kategorien lukkes pr. samlet pris, Postkort, Graasten Slot.Fra 1956, Fint gammelt / ldre postkort . Denne hjemmeside m ikke kopieres eller gengives p nogen mde uden skriftlig godkendelse fra Yah.dk ApS. Slges samlet i ske. God fornjelse ! Han flyttede til Grkenland, da hun var bare otte r gammel. Se transportmjligheter. Postkort, 70 gamle, ubrugte postkort, 70 gamle, ubrugte postkort i god stand, et par dubletter forekommer. - 58 stk ubrugt gamle postkort og fra 70'erne Hele flyttekassen - slges kun samlet. 115 album og indstiksbger med samlinger og lagerpartier Vurdering : 7.500 DKK Hammerslag: 7.500 DKK 2304/5494 Realisation. Genre: Pop Rock Lagerstatus: P lager. pladerense maskine, dermed fri for Sidste buddag den 19. november 2013. New products every week. Translate. Postkort, Gamle postkort med motiv fra forskellige egne af Danmark, nogle af postkortene er ubrugte de fleste er med frimrker og hilsner. Er du allerede oprettet? Salget foregr efter vores "Uge Auktions" salgs-betingelser, dvs. Julekortet blev opfundet i England af Sir. Auktion (1153 -1 ) JULEKORT FRA 1920 SAT I STRAFPORTO STEMPLET SOR 24-12-20 Slger: as.ke PostNord kr. B2 Postkort Fra Port Stanley 4:44 Copyright 2023 Danmarks Filatelist Forbund. Gamle postkort med danske skuespillere. 50,00 Vinder du flere lodder fra n auktion, vil vi altid tjekke, om kombineret forsendelse er mulig. Bud Parti i 3 mindre flyttekasser med materiale fra samlerophr med mrker som endnu ikke kom ind i samlingerne, hovedvgt p oversisk materiale, velegnet til udstykning. Motivet p julekortene kan vre rene kristne symboler somJesu fdselog Betlehemstjernen, traditionelle grds- og vintermotiver, gerne med nisser, eller rene sekulre varianter, gerne humoristiske, som refererer til aktiviteter knyttet til julen, som julehandel, julepynts produktion, juletrsindkb og dans omjuletr. "Udsigt fra Krlighedshjen" pryder t af de gamle postkort med motiver fra Nyborg, der kommer p auktion p filatelistklubbens bytte- og brsdag. Nogle kort med frimrker andre uden. Ca. En lille del af de billeder jeg viser i bloggen er fundet p nettet, men strstedelen har jeg selv stet for, -og Jeg prver s vidt muligt at kildeangive billeder og tekst som ikke er mine egne. 1920erne. Kortenes motiv var ennisseog de blev hurtigt en succes. 45,00 Samling gamle lyknskningskort, telegrammer, postkort mm. Vi afholder ca. Mange stemplede og med frimrke. Alle rettigheder forbeholdes. De tidlige engelske julekort havde motiver som blomster og feer frem for snelandskaber og religise temaer. 25,00 kr. Bud SENDER GERNE MOD BETALING AF PORTO, Postkort, Gamle svenske postkort, (ca. 4,50 kr. Buying and selling letters and postcards. 0 I blandet stand (6) Transportpriser Fet hammerslag? 45,00 Auktion fejlede da der ikke var nogen bud Auktionstart: 14/09/2020 20:00: Relaterede varer. 12 stk. Slges samlet for 30 kr. Album gode til flere hundrede kort. 19 Snderborg / Mommark Strand Jeg fornemmer, at interessen for isr ldre postkort er strkt stigende. The conditions of "Weekly Auctions". Venligst ingen personlig afhentning. 0 Kan fremsendes med GLS til nrmeste afhentningssted i DK. bog med lidt slidt smudsomslag. danske version: Der er lang, lang vej til Tipperary, ikke at forveksle med den danske Vi har valgt Lene da hun er en af de medlemmer i Postkortklubben som aktivt viser sine postkort for omverdenen. 140 stk. Kan spille og krer rundt. Subscribe. Den ligger inden for kategori Postkort, Gamle Danske postkort, - Stenders Forlag, Wadmanns Forlag, Team Thune & Jakobsen 4,50 kr. Og motivsamleriet synes ogs at vre inde i en god gnge. - samlet pris 80 kr,- Hvornr har du sidst lst i funktionen "hjlp"? Der medflger en gammel pladespiller model Technics no. Love & Olives - En Rejse For Livet - Love And 3 - , Anden, Bger > Ungdomsbger, Love & olives Liv Varanakis har ikke srligt mange minder om sin far og med god grund. 224 gamle "nye" julekort - rigtig pn stand , sidder alle i plastlommer. Fra 60' erne og 70'erne, s det er ikke de nye indspilninger. A1 Verden Fra Mit Vindue 4:22 0 40,00 kr. Stand vinyl: VG+, vinylen er renset i retro postkort - GulogGratis.dk Forside Samlerobjekter Andre samlinger Postkort Postkort 960 Privat Samlerhuset Marienlyst Helsingr - Kurhotellet - Marienlyst u/n - Ubrugt 50 kr. De var trykt p stiftkartonog var hndkolorerede af farvelgger Mason. OM p listerne betyder, at der er omslag om pladerne. Den gamle bydel, Fiskergade i sne 9900, Danmark, Postkort, Ubrugt. .hide-if-no-js { MobilePay. 1,50 kr. Kortene er til salg under de respektive destinationer: Postkort fra min Aarhus-samling. Opdater din browser for at optimere din browseroplevelse. 21x20 cm. En sgeagent overvger udvalget konstant, og underretter dig med det samme, nr der kommer noget p auktion, som du leder efter. Mest singler, men lidt lp ogs. Mske er det fordi at hndvrket dengang blev brugt p en helt anden mde end nu, hvor alting er digitalt og poleret. Byd nu, Solgt - Postkort (59) - 1901, Italien - Racerbaner, Sports, Bil - Postkort (Par af 2) - 1906-1925, Italien - Serie Paver Litografier Armanino ikke rejst - Postkort (Samling af 71) - 1903, Italien - Fantasy, Romantiske kvinder og par - Postkort (Samling af 26) - 1900-1930, Italien - Julius Evola Dada Futurisme - Enkelt postkort - 1936, Italien - Landskab - Postkort (Samling af 133) - 1900, Italien - Postkort fra den italienske generaludstilling i Torino - Enkelt postkort - 1898, Italien - Postkort (Samling af 120) - 1900-1960, Italien - Francesco Trombadori fotodynamisk futurisme - Enkelt postkort - 1936, Italien - Propaganda anti strig tegning Mazzoni franchise fra frste verdenskrig - Postkort (Par af 2) - 1915-1918, Italien - Postkort (Samling af 179) - 1888, Italien - militr - Postkort (St af 68) - 1915-1918, Italien - Venedig - Postkort (Samling af 81) - 1900-1940, Militr, Kongeriget Italien - Regimental - Postkort (St af 24) - 1950, Schweiz - Postkontor - Postkort (St af 13) - 1969, Italien - Frste Verdenskrig - Postkort "Common Sense and Tricolore" Firenze 1927 Ezio Anichini - Enkelt postkort (Frste verdenskrigs postkort "Fiat Truck Column" med indtgtsstempler psat af 1) - 1919, Italien - By og landskab - Postkort (Gruppe af 97) - 1900, Italien - Reklame - Enkelt postkort - 1943, Italien - 4 postkort + kuvert Udstilling af 1958 1. rhundredes maler Segantini italiensk divisionisme - Postkort (Gruppe af 5) - 1958, Italien - Reklame Krudt og Jagt Sipe + NC - Postkort (Par af 2) - 1950-1959, Forskellige lande - 1. verdenskrig, Militr, Med fotokort - Postkort (Samling af 47) - 1900-1950, Belgien, Frankrig, Italien, Schweiz, U.K. - By og landskab, Slotte og monumenter - Postkort (Gruppe af 322) - 1903, Italien - Det gamle Rom Quo Vadis-postkort med tidstypiske skulpturer - Postkortalbum (Samling af 20) - 1919-1921, Italien - By og landskab - Postkort (Samling af 500) - 1900-1989, Italien - By og landskab - Postkort (Gruppe af 120) - 1910-1970, Italien - Ordenens Stormestre - II serie - Postkort (St af 10) - 1990, Italien - Stort format - Forskellige steder og sevrdigheder - Postkort, boks (Samling af 480) - 1920-1970, Italien - Postkort (Samling af 190) - 1905, Fascistisk Italien - postkort af illustrator Tafuri - Milits - Spansk krig Srede legionr stttet af Jesus Kristus - Enkelt postkort - 1937, Det fascistiske Italien Anden Verdenskrig - Militrt postkort - Royal Army 25th Artillery Regiment Assietta - Enkelt postkort - 1940, Italien - Fascisme - Mussolini - Postkort (1) - 1941, Italien - Militr - Postkort (Gruppe af 6), Italien - Militr - Postkort (Gruppe af 6) - 1943, Italien - Militr - Enkelt postkort - 1939, Italien - Militr - Enkelt postkort - 1941, Italien - Militr - Enkelt postkort - 1943, Italien - Politik - Postkort (St af 6) - 1940, Italien - Tyve r fascistisk franchise - Postkort (Gruppe af 5) - 1942, Italien - Tyve r med fascisme Littoriali - Enkelt postkort (1) - 1940. De er ligesom mere gennemfrte, og oser af jul og stemning. Flere ldre postkort fra Argentina. Yostys gamle Pavillon- Fritz Benzen 574 - ubrugt, KBH. 1906 - Danmark - Postkort - Brugt m. mrke. En dag modtager hun et postkort fra sin far, der beder hende flyve til Grkenland for at hjlpe ham, da man er ved at lave en dokumentar om hans teorier om Atlantis. Venligst ingen personlig afhentning. Alt kres i stilling til en verdenssensation, og det lille, arktiske samfund holder vejret. The conditions of "Weekly Auctions". Wish Unwish . Fra 1948, Fint gammelt / ldre postkort . MED PRGETRYK, Postkort, POSTKORT DANMARK, POSTKORT - Se transportmuligheder nr du betaler for din vare Budhistorik Vis bud Se billeder af poststempel p 2 af de ldste daterede postkort fra 1904 og 1915. 8,00 kr. Nyere julekort er da flotte nok, men de gamle fanger stemninger og indtryk p en helt anden mde. I denne gruppe vil vi forsge at samle alle billeder,. Motiverne er her normalt det hvide hus fortolket af en kendt kunstner. De fleste er nye fra en tidligere grossist. kr. kort. Den eneste, h LP, C.V. Jrgensen, Lediggang Agogo, velholdt LP udgivet i 1983 Fra starten af ca. 55,00 kr. Byd nu. Kber betaler evt. Toggle navigation. Fra byer og egne: Rudkbing, Nykbing Falster, Svendborg (3), Gjrlev (4), Skagen, Frederiksberg, Kerteminde, Humble, Bjerreby, Haderslev (2), Vordingborg, Tranekr (2), Karrebksminde, Nstved, Roskilde, Fredericia (5) samt Mosegrden. I 1902 blev maleriet udstillet p Den Hirschsprungske Samling p Charlottenborg. ); Af Michael Bonnevie Dette indlg vil efterhnden som jeg fr skrevet nyt, blive stedet hvor jeg samler foto og kamera begreber. Ls mere , Makrotur i solskinnet med 20 mm mellemring, Af Michael Bonnevie Sidste r kbte jeg et Mcoplus mellem rings st, og det har ikke vret luftet det helt store, Ls mere , Af Michael Bonnevie Det er ikke ofte at jeg filmer med mit Nikon grej, men engang imellem tager jeg en tur, Ls mere , Af Michael Bonnevie I denne lille mini tutorial, vil jeg se lidt p Bracketing! Aabenraa Aags ved Elisenlund gb. Ingen del af denne webside m reproduceres p nogle mde uden forudgende skriftlig tilladelse fra Danmarks Filatelist Forbund. 0 Postkort 25670 ; Forsendelser/ posthistorie 7168 ; Frimrker Norden 27175 ; Frimrker Vesteuropa 15071 . Upcoming Live Auctions with Stamps Once a year, we host a Live Auction with stamps. Portoen er Kr.19.- 30,00 kr. 3 - ubrugt, Struer Kirken - Smidt Knudsen 67442 - Ubrugt, Hotel Skarids - Jyderup Station - sendt 1909, Jgersborg Strandhave - Taarbk boghandel 83549 - Ubrugt, KBH. ( B 11055) DAUGBJERG HANS VESTERGAARD VED INDGANGEN TIL DE GAMLE KALGRUBER Slger: pnfrim. Umiddelbart efter salget udsendes der regninger p de kbte varer. 25,00 1900 og frem til ca. 0 MobilePay, Postkort, Vesborg Fyr.Sams.1950erne, Fint gammelt / ldre postkort . Gldelig jul og godt nytr, Krlig hilsen NN2. Portoen er Kr.19.- Bids can also be submitted at this time. Fremstr i pn stand 25,00 kr. Byd nu, Solgt 1 re orange blkannulleret. F notifikationer nr der er nye annoncer, der matcher din sgning. Du har ikke vundet. 9900 . Bogryg grim og cover slidt. - 10kr,- stk Contact us if you have any questions, special requests or material for sale. 10,00 kr. display: none !important; Byd nu, Solgt Jeg aner ikke om enkelte billeder er copyright beskyttet? 1905. Stort i farve fra Silkeborg - Bdenes Anlbsplads/Silkeborg Serne og i flot stand. 0 Jeg vil jvnligt indstte nye postkort p hjemmesiden. Traditioner knytter os sammen og udmyntes p mange mder, det er ogs en brende del af vores kultur, der styrker de bnd Familie og Venner har knyttet gennem rene, traditionen krydser Grnser, bner Dre, udtrykker flelser og Tanker og behver ikke vre afhandlinger, men Julekortet, med sine Krlige hilsener (og mske kun det), forbinder jer igen og sender Tanker med Minder til enhver modtager. (ca. Ved at oprette din gratis Catawiki-konto kan du byde p alle vores 65.000 srlige objekter, der er p auktion hver uge. Online Auktioner Intet succesgebyr Frimrker, Postkort, Breve og Mnter Drevet af Danmarks Filatelist Forbund EVENTAUKTION Norden klassisk r 1851-1933 S er event-auktionen i fuld gang. 21 / 395, Postkort, Samling p 30 gamle, sort/hvide postkort fra Ribe. Bud Kortet er sendt i 1975. Bogen kan ogs afhentes i Hillerd. . Usolgte varer overgr som almindelige varer i butikken til udbudsprisen. De to sager flyder sammen for Matthew, og han fr hurtigt gravet fingrene dybt ned i bde nutidens og fortidens blodige mord. Aabenraa Fjord Aftenstemning Han fik ideen at fortrykke kortene, s man bare skulle tilfje modtagerens navn og sin egensignatur. 5 brugte kort. Samling frimrker og postkort incl. I1875bragteLouis Prangjulekortene tilBostoniUSA. Gamle postkort, Franske i sort hvid fra byen Nantes. I1880ernestod papirfirmaet Levison for at udsende de frste danske julekort iKbenhavn. M.V.H. Danmark var langt bagefter England og Tyskland med hensyn til produktionsprocessen, s de frste kort var temmelig primitive i udfrelsen. Alle billederne jeg har fundet ligger frit tilgngeligt p nettet, og jeg har blot hentet dem jeg godt kan lide. P enauktioni december2005blev et af disse frste kort solgt for ikke mindre end 9000 pund. Alle rettigheder forbeholdes. Hvad er Bracketing, og hvad kan jeg Ls mere , Islands Brygge i sort-hvid med 28mm Nikon manuel optik, Af Michael Bonnevie Forleden overtog jeg et ldre 28 mm Nikon manuelt optik fra en af mine venner, og da jeg Ls mere , Mcoplus auto fokus makro mellemringsst brugertest, Af Michael Bonnevie I lngere tid har jeg interesseret mig for Makrofotografering, og kbte sidste r et Sigma 105 mm Makrooptik, Ls mere , Af Michael Bonnevie Hvad er High speed sync (HSS) for en strrelse, og hvorfor har jeg brug for det? Motivet er fra et gammelt maleri af P.C. Ubrugte. - Se transportmuligheder nr du betaler for din vare Budhistorik Vis bud Postkort, Vbenskjold, Gammelt postkort med det danske flag og vbenskjold. Denne auktion er afsluttet. B4 Elisabeth 5:46. udgift til forsendelse med Postnord. Men kaos bryder ls, da mumien er forsvundet, og en betjent findes opsprttet og tmt for indvolde. Portoen er Kr.19.- Afhentning: Hjrring. Postkort, 6 gamle postkort, 6 gamle postkort , pr stk 10 kr og 1 stort langt/bredt panorama von lubeck postkort 35 kr, alle kort er fra ca start 1900 tallet, 3 danske motiver og 3 stk fra flensburg. 35,00 kr. Kortene blev solgt for 1shillingi Sir Henry Coles forretningFelix Summerlys Home Treasury Officei London. 22 kortalbum af rimelig til god kvalitet. Byd nu, Solgt 1910, Postkort, Danske Kbenhavn, 10 gamle post fra Kbenhavn og Tivoli , pr stk 10 kr eller 90 kr for alle, Postkort, Gamle danske militr humrpostkort. Kan afhentes p sterbro. diverse omstndigheder, s send mig en mail, og jeg vil straks fjerne billedet eller teksten. Tre meget gamle postkort fra grnseovergangen i Rudbl, hvor grnsen gr midt i vejen. Postkort auktion Fyns Frimrke Service har udsendt katalog nr.